Κλείσιμο
popaganda
popagandaNEWS
29.03.2024

Μόντο Ντουπλάντις: «Αψήφισε τους νόμους της φυσικής» και πέταξε στα 6,21 μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου [ΒΙΝΤΕΟ]

Ο Σουηδός χρυσός ολυμπιονίκης έκανε νέο παγκόσμιο ρεκόρ και πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Ο Άρμαντ Ντουπλάντις έσπασε, για άλλη μία φορά, το παγκόσμιο ρεκόρ στο άλμα επί κοντώ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον.

Ο Σουηδός αθλητής «πέταξε» στα 6 μέτρα και 21 εκατοστά και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου σε άλλη μία διοργάνωση.

Πέρασε, αρχικά, έξι μέτρα για να μπορέσει να εξασφαλίσει το μετάλλιο και στη συνέχεια άρχισε τις προσπάθειες για να σπάσει το προσωπικό του ρεκόρ, τα 6,20 που είχε κάνει φέτος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού χώρου στο Βελιγράδι.

Πέρασε τα 6,21 με τη δεύτερη προσπάθεια, δείχνοντας πως έχει ακόμα πολλά να προσφέρει στο άθλημα.

Ο 22χρονος είναι ο πρώτος αθλητής του αγωνίσματος που έχει κερδίσει χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς, Παγκόσμιο -ανοιχτό και κλειστό, Ευρωπαϊκό αλλά και στα Παγκόσμια σε κατηγόριες παίδων και νέων.

«Στην πραγματικότητα, δεν σκέφτηκα τόσο πολύ το ρεκόρ σήμερα» δήλωσε ο Ντουπλάντις μετά τον θρίαμβό του. «Συνήθως, είναι πάντα κάπου στο πίσω μέρος του μυαλού μου, αλλά σήμερα ήμουν πραγματικά συγκεντρωμένος στη νίκη και ήθελα, πραγματικά, τόσο πολύ να κερδίσω το χρυσό. Ήταν το μετάλλιο που μου έλειπε».

Στη δεύτερη θέση κατατάχθηκε ο Αμερικανός Κρις Νίλσεν με 5,94 και στην τρίτη ο Φιλιππινέζος Έρνεστ Τζον Ομπιένα, που πήδηξε το ίδιο ύψος.

«Αυτό ήταν κάτι που πραγματικά ήθελα, αλλά δεν ξέρω αν το περίμενα», δήλωσε ο Ομπιένα, μετά την κατάκτηση του πρώτου μεταλλίου της χώρας του σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα «Σίγουρα δεν περίμενα ότι θα πηδούσα τόσο ψηλά».