popaganda
popagandaNEWS
26.03.2024

Μπάσκετ: Ντέρμπι αιωνίων για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός διασταυρώνουν τα «ξίφη» τους απόψε στο ΣΕΦ (19:00), στο παιχνίδι που ρίχνει την αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών και το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα κρίνει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

«Ερυθρόλευκοι» εναντίον «πράσινων» λοιπόν, για τρίτη φορά φέτος, με τις προηγούμενες δύο να έχει χαμογελάσει η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, που αρχικά απέκλεισε τον Ολυμπιακό στο Κύπελλο Ελλάδας και στη συνέχεια επικράτησε και στο πρωτάθλημα.

Η κατάσταση απόψε είναι απλή, το ίδιο και τα ζητούμενα από τους δύο αντίπαλους: οι γηπεδούχοι επιζητούν νίκη με διαφορά πάνω από 4 πόντους για να υπερκαλύψουν την ήττα από το πρώτο ματς, οι φιλοξενούμενοι το ροζ φύλλο αγώνα για το «15 στα 15» ή στη χειρότερη γι΄ αυτούς περίπτωση ήττα με διαφορά μικρότερη των τεσσάρων πόντων.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι δεν διάγουν και την καλύτερη στιγμή τη φετινή περίοδο, καθώς προέρχονται από δύο συνεχείς ήττες στην Ευρωλίγκα, που συνοδεύτηκαν από κακές εμφανίσεις.

Ο Ολυμπιακός δεν έχει πλέον στο ρόστερ του τον Σον Τζέιμς, ο οποίος αποδεσμεύτηκε ύστερα από 1,5 μήνα στον Πειραιά χωρίς ουδείς να καταλάβει για ποιο λόγο αποκτήθηκε. Ο Ματ Λοτζέσκι θα είναι απών, όπως και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα των «ερυθρόλευκων», ο Κώστας Παπανικολάου.

Στον Παναθηναϊκό, ο Νικ Καλάθης υπέστη κάκωση στον αντίχειρα του αριστερού χεριού στη χθεσινή προπόνηση, αλλά αυτό δεν πρόκειται να στερήσει την παρουσία του διεθνή γκαρντ, αφού θα παίξει με δεμένο χέρι. Απών θα είναι μόνο ο νεαρός Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα στους κοιλιακούς.