popagandaNEWS
27.04.2024

Κρίμα! 73-71 έχασε η Εθνική Ελλάδος από την Ισπανία

Δεν πέρασε στα ημιτελικά.

Κρίμα. Η Εθνική έσβησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ξύπνησε στο τελευταίο λεπτό. Άστοχη στις βολές, χωρίς καθαρό μυαλό στην τελευταία περίοδο και έχοντας της απέναντι της και ένα Γκασόλ που έκανε ότι μπορούσε. Μεγάλο παιχνίδι από τον Αντετοκούμπο που έκανε όμως βήματα δύο φορές σε κρίσιμες φάσεις. Η Εθνική ξεκίνησε μουδιασμένα στις δύο πρώτες περιόδους, αλλά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έδειξε να ελέγχει τον αγώνα. Μετά χάθηκαν όλα. Σπουδαία εμφάνιση και από τον Καλάθη που στο τελευταίο λεπτό του αγώνα πέτυχε επτά πόντους, φέρνοντας την Εθνική σε απόσταση αναπνοής. Στο τέλος ο Σλούκας έφερε το ματς με τρίποντο στο 72-71, ακολούθησε φάουλ στο Γκασόλ πού πέτυχε την πρώτη βολή αλλά αστόχησε στη δεύτερη. Στα δύο δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Γιάννης Αντετοκούμπο δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε τρίποντο από τη μέση του γηπέδου.