Κλείσιμο σε 10 δευτερόλεπτα..
Κλείσιμο
Κλείσιμο σε 10 δευτερόλεπτα..
Κλείσιμο
popaganda
popagandaΜΟΥΣΙΚΗ

«Είμαστε ο Έρωτας»: Ένα mixtape με τα κομμάτια που διεκδικούν το βραβείο Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Από το Σάββατο 21 Μαΐου έως την Τετάρτη 1η Ιουνίου στους κινηματογράφους Δαναός, Τριανόν και Άνεσις ερωτευόμαστε το ελληνικό σινεμά ξανά.

Λίγο πριν από τα φετινά βραβεία Ίρις, που δηλώνουν ρητά πως «Είμαστε ο Έρωτας», η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου μας δίνει την ευκαιρία να δούμε τις καλύτερες ελληνικές ταινίες της χρονιάς στο φυσικό τους περιβάλλον, την κινηματογραφική αίθουσα. Από το Σάββατο 21 Μαΐου έως την Τετάρτη 1η Ιουνίου στους κινηματογράφους Δαναός, Τριανόν και Άνεσις ερωτευόμαστε το ελληνικό σινεμά ξανά. 

Τα Βραβεία ΙΡΙΣ 2022 θα απονεμηθούν την Τετάρτη 8 Ιουνίου στο Θέατρο Άλσος, σε σκηνοθεσία Στέργιου Πάσχου, με παρουσιαστές τους Ηρώ Μπέζου και Γιάννη Παπαδόπουλο. Η τελετή θα μεταδοθεί σε live streaming στο YouTube Channel του Ιδρύματος Ωνάση, καθώς η ΕΑΚ συνεχίζει την συνεργασία της με το Onassis Culture, που υποστηρίζει την εκδήλωση των βραβείων ΙΡΙΣ για άλλη μια χρονιά.

Μέχρι τότε απολαύστε το παρακάτω μίνι mixtape
με τις υποψηφιότητες για το βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής…

PLAYING TRACKS BY:
Oiseaux Tempête, Prefabricated Quartet, Λευτέρης Βολάνης, Ανδρέας Κατσιγιάννης, Αλέξης Γράψας

Tracklist:

1. 00:00 – 4:08 / Holy Emy end Titles – Oiseaux Tempête (Frédéric D.
Oberland, Stéphane Pigneul, Mondkopf), (Αγία Έμυ)
2. 4:09 – 7:58 / H Βοή του κόσμου – Χρήστος Γούσιος, Μιχάλης Σιόνας,
Θοδωρής Παπαδημητρίου (Prefabricated Quartet), (Η Βοή του Κόσμου)
3. 9:01 – 11:14 / Μαγνητικά πεδία – Λευτέρης Βολάνης, (Μαγνητικά Πεδία)
4. 11:16 – 13:18 / Το βαλς του Αυγούστου – Ανδρέας Κατσιγιάννης, (Σμύρνη μου Αγαπημένη)
5. 13:20 -15:59 / One more weekend – Αλέξης Γράψας, (Monday)

Πρόγραμμα προβολών υποψήφιων ταινιών: 

Αυτή ήταν μια εξαιρετική χρονιά για το ελληνικό ντοκιμαντέρ. Απόδειξη οι 7 υποψήφιες λόγω ισοψηφίας μεγάλου μήκους ταινίες, που θα προβληθούν στον Δαναό, παρέα με τέσσερις ακόμα εξαιρετικές μικρού μήκους. 

Σάββατο 21 Μαΐου | Δαναός (Λ. Κηφισίας 109) | Εισιτήρια: 6 ευρώ γενική είσοδος, 15 ευρώ για 3 ταινίες του διημέρου

16:00 |

Ζαμπέτα των Ελισάβετ & Σοφία Σφυρή, 13´

Girlhood των Βάνια Τέρνερ & Μαρία Σιδηροπούλου, 30´

Latin Noir του Ανδρέα Αποστολίδη, 55´

Trash της Ελευθερίας Κατσιάνου, 16´

18:30 | Οφειλή του Σταύρου Ψυλλάκη, 77´

20:15 | Invisible της Μαριάννας Κακαουνάκη, 82´

22:00 | Γαβριέλα – Η Γερμανίδα με το Ποδήλατο του Δομίνικου Ιγνατιάδη, 95´

Κυριακή 22 Μαΐου

16:00 | Άνεμος Ελευθερίας του Στέλιου Χαραλαμπόπουλου, 102´

18:00 | Ενθύμιον του Νίκου Ζιώγα, 79´

19:45 | Μέρες και Νύχτες της Δήμητρας Κ. της Εύας Στεφανή, 72´

21:30 | Χτίστες, Νοικοκυρές και η Οικοδόμηση της Σύγχρονης Αθήνας των Τάσου Λάγγη & Γιάννη Γαϊτανίδη, 88´

Τετάρτη 25 Μαΐου | Τριανόν (Κοδριγκτώνος 21) | Είσοδος ελεύθερη 

19:00 | Musical intro

19:45 |Μικρού Μήκους Α (Σπουδαστικές & Animation)

Άντε ντε της Αριάδνης Αγγελικής Θυφρονίτου Λήτου, 10´

Αστόρια του Γαβριήλ Αθανασίου, 20´

Δεν Εμεινε Καμία από τις Αδελφές Τατά του Μιχαήλ Λαουλάκου, 7´

Όλο το Χρόνο του Κόσμου της Δανάης Επιθυμιάδη, 8´

Bone Selector του Μάρκο Κρίμπαλη, 22´

192 Ναυσικάα του Άγγελου Σπάρταλη, 14´

Από το Μπαλκόνι του Άρη Καπλανίδη, 13´

Απολεσθέντα της Βίβιαν Παπαγεωργίου, 10´

Echo του Σέργιου Κοτσόβουλου, 12´

21:45 | PleAse be kind, rewInd 

22:15 | Μικρού Μήκους Β (Μυθοπλασίας)

Όλα τα Πλάσματα της Νύχτας της Μέμης Κούπα, 17´

Το Βανκούβερ της Άρτεμις Αναστασιάδου, 25´

A Summer Place της Αλεξάνδρας Ματθαίου, 22´

Brutalia, Εργάσιμες Μέρες του Μανώλη Μαυρή, 26´

Motorway 65 της Εύης Καλογηροπούλου, 15´

Soul Food του Νίκου Τσεμπερόπουλου, 24´

24:30 | Drinks & Dance 

βραβείο Ίρις

Πέμπτη 26 Μαΐου έως Τετάρτη 1η Ιουνίου | Άνεσις (Λ. Κηφισίας 14) | Εισιτήρια: 8 ευρώ γενική είσοδος, 12 ευρώ ημερήσιο εισιτήριο

Πέμπτη 26 Μαΐου

20:45 Καλάβρυτα 1943 του Νικόλα Δημητρόπουλου, 95’ | 4 Υποψηφιότητες (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας)

22:30 .dog της Γιάννας Αμερικάνου, 100’ | 3 Υποψηφιότητες (Β’ Ανδρικού Ρόλου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

Παρασκευή 27 Μαΐου

20:45 Αγία Έμυ της Αρασέλης Λαιμού, 115’ | 15 υποψηφιότητες (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Φωτογραφίας, Β’ Γυναικείου Ρόλου για την Hasmine Killip, Β’ Γυναικείου Ρόλου για την Ειρήνη Ιγγλέση, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

23:00 Αγέλη Προβάτων του Δημήτρη Κανελλόπουλου, 113’ | 10 Υποψηφιότητες (Ήχου, Σκηνογραφίας, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

Σάββατο 28 Μαΐου

20:45 Patchwork του Πέτρου Χαραλάμπους, 88’ (Α’ Γυναικείου Ρόλου)

22:30 Ο Άνθρωπος με τις Απαντήσεις του Στέλιου Καμμίτση, 81’ | 3 Υποψηφιότητες (Ενδυματολογίας, Β’ Γυναικείου Ρόλου, Σεναρίου)

24:00 Μαγνητικά Πεδία του Γιώργου Γούση, 81’ | 7 Υποψηφιότητες (Πρωτότυπης Μουσικής, Φωτογραφίας, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

Κυριακή 29 Μαΐου

20:45 Σελήνη, 66 Ερωτήσεις της Ζακλίν Λέντζου, 109’ | 5 Υποψηφιότητες (Μοντάζ, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, Σκηνοθεσίας)

22: 45 Feathers του Omar El Zohairy, 115’ (Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

Δευτέρα 30 Μαΐου

20:45 Quicksand της Margot Schaap, 105’ (Ελληνικής Μειοψηφικής Συμπαραγωγής)

22:45 Monday του Αργύρη Παπαδημητρόπουλου, 117’ | 13 υποψηφιότητες (Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Α’ Γυναικείου Ρόλου, Α’ Ανδρικού Ρόλου, Σεναρίου, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

βραβείο Ίρις

Τρίτη 31 Μαΐου

20:45 Ο Άνθρωπος του Θεού της Yelena Popovic, 109’ | 2 Υποψηφιότητες (Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Α’ Ανδρικού Ρόλου)

22:45 Orfeas2021 του Φιλ Ιερόπουλου, 111’ (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ)

Τετάρτη 1 Ιουνίου

20:45 Η Βοή του Κόσμου του Πέτρου Σεβαστίκογλου, 83’ | 3 Υποψηφιότητες (Ήχου, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ)

22:30 Σμύρνη μου Αγαπημένη του Γρηγόρη Καραντινάκη, 121’ | 12 υποψηφιότητες (Ειδικών Εφφέ και Οπτικών Εφφέ, Σχεδιασμού Μακιγιάζ, Κομμώσεων & Ειδικών Εφφέ, Ήχου, Ενδυματολογίας, Σκηνογραφίας, Πρωτότυπης Μουσικής, Μοντάζ, Φωτογραφίας, Β’ Γυναικείου Ρόλου, Β’ Ανδρικού Ρόλου, Σκηνοθεσίας, Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας)

POP TODAY
popaganda
© ΦΩΤΑΓΩΓΟΣ ΕΠΕ 2022 / All rights reserved
Διαβάζοντας την POPAGANDA αποδέχεστε την χρήση cookies.