popaganda
popagandaNEWS
19.03.2024

Εκτός τελικού η σαρωτική Μαρία Σάκκαρη στο Ρολάν Γκαρός

Ηττήθηκε στον ημιτελικό με 2-1 σετ από την Τσέχα Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα, έπειτα από ένα επικό ματς που διήρκησε πάνω από τρεις ώρες.

Δεν τα κατάφερε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια Μαρία Σάκκαρη να περάσει στον τελικό του φημισμένου τουρνουά τένις Ρολάν Γκαρός, καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό με 2-1 σετ από την Τσέχα Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα, έπειτα από ένα ματς-θρίλερ που κράτησε πάνω από τρεις ώρες.

Η Σάκκάρη έκανε κατάθεση ψυχής, επιχειρώντας με όλες της τις δυνάμεις να πάρει το ποθητό «εισιτήριο», όμως κάποια σημαντικά λάθη σε κρίσιμες στιγμές, καθώς και η ψυχραιμία και η αποτελεσματικότητα της αντιπάλου της, δεν της επέτρεψαν να γίνει η πρώτη Ελληνίδα τενίστρια που φτάνει σε τελικό γκραν σλαμ.

Το σερβίς, ένα από τα δυνατά όπλα της Σάκκαρη, δεν αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικό κόντρα στην Κρεϊτσίκοβα, η οποία με συνεχείς «λόμπες» κατάφερνε να κρατήσει την μπάλα εντός του αγωνιστικού χώρου και στη συνέχεια να μετατρέψει την άμυνα σε επίθεση, εκμεταλλευόμενη και κάποιες αστοχίες της Ελληνίδας τενίστριας.

Σε όλα τα σετ έγινε μεγάλη μάχη. Το πρώτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τις δύο αθλήτριες να σπάνε η μία το σερβίς της άλλης, και τελικά την Τσέχα να επικρατεί με 7-5 γκέιμ.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 4-0 γκέιμ, δείχνοντας ότι θα επικρατήσει εύκολα, όμως η Κρεϊτσίκοβα επέστρεψε, μειώνοντας σε 4-3, πριν τελικά η Ελληνίδα το πάρει με 6-4 και έτσι το ματς πάει σε τρίτο και καθοριστικό σετ.

Η Σάκκαρη προηγήθηκε με 5-3 στο τρίτο σετ και είχε ματς πόιντ, δηλαδή την ευκαιρία να πάρει τον αγώνα, όμως δεν κατάφερε. Αντίθετα, η Τσέχα ήταν αυτή που πέρασε μπροστά με 6-5, ανατρέποντας άρδην την κατάσταση και μπαίνοντας εκείνη στη θέση του οδηγού.

Η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 6-6 και το θρίλερ κορυφώθηκε. Υπενθυμίζεται ότι στο τελευταίο σετ δεν υπάρχει τάι μπρέικ, αλλά ο νικητής θα πρέπει να κερδίσει με δύο γκέιμ διαφορά.

Η Κρεϊτσίκοβα κράτησε το σερβίς, πέρασε ξανά μπροστά με 7-6 και στο επόμενο γκέιμ είχε τρία ματς πόιντ, όμως η Σάκκαρη τα «έσβησε» και τα τρία και ισοφάρισε σε 7-7, παρατείνοντας την αγωνία.

Τελικά, η Τσέχα κράτησε ξανά το σερβίς της (8-7) και κατάφερε να πάρει και το επόμενο (ακόμα ένα συγκλονιστικό) γκέιμ, παίρνοντας το σετ με 9-7 και μαζί και το εισιτήριο για τον τελικό.

Σε κάθε περίπτωση, μόνο συγχαρητήρια αξίζουν στη Μαρία Σάκκαρη που έφτασε για πρώτη φορά μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης, χάνοντας την πρόκριση στις λεπτομέρειες.

Πηγή: efsyn