Δεκάδες χιλιάδες δρομείς πλημμύρισαν από νωρίς το πρωί τους δρόμους της Αθήνας, στο πλαίσιο του 33ου αυθεντικού μαραθωνίου, αλλά και των μικρότερων αποστάσεων (5χλμ, 10χλμ, 1.000μ).

Είναι χαρακτηριστικό ότι λόγω της μεγάλης συμμετοχής, το απόγευμα διεξήχθη και δεύτερος αγώνας 5χλμ.

Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα αθλητικά γεγονότα, στο οποίο φέτος συμμετείχαν περισσότεροι από 43.000 δρομείς, εκ των οποίων οι 6.500 είναι ξένοι.

«Ο Μαραθώνιος Αθήνας είναι γνωστός σε όλο τον κόσμο για τη μνημειώδη  ιστορία του και το βαθύ του νόημα. Ο φετινός αγώνας δεν αποτελεί μόνο μια σπουδαία γιορτή αθλητισμού, ειρήνης και φιλίας, αλλά και έναν εορτασμό της 70ης επετείου των Ηνωμένων Εθνών», δήλωσε πρόσφατα ο γενικός γραμματέας των Ηνωμένων Εθνών, Μπαν Γκι Μουν.

Ο Χριστόφορος Μερούσης για τρίτη συνεχή χρονιά και με επίδοση 2:21.22, αναδείχθηκε νικητής στον Μαραθώνιο ανδρών, που ολοκληρώθηκε με την συμμετοχή πλέον των 43.000 δρομέων στην κλασσική διαδρομή Μαραθώνας-Αθήνα, απόστασης 42.195 μέτρων.Στη δεύτερη θέση, με το ένατο μετάλλιο του στην διοργάνωση, τερμάτισε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος (2:27.03) και στην τρίτη ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης (2:27.28). Τέταρτος έφθασε στο Παναθηναϊκό στάδιο, ο Γιώργος Καραβίδας που τερμάτισε σε 2:30.41, 5ος ο Νίκος Καλομοίρης (2:31.39) κι έκτος ο Κυριάκος Συμιριώτης (2:32.10).Στην κατηγορία των γυναικών, πρώτευσε η Μινόρι Χαγιακούρι από την Ιαπωνία με 2:52.42, ενώ ακολούθησαν οι Ουρανία Ρεμπούλη, Μάγδα Γαζέα και Κωνσταντίνα Στεφανοπούλου.