26.04.2024

Τσάμπιονς Λιγκ: «Μισή πρόκριση» για Σίτι, όλα ανοιχτά μεταξύ Ατλέτικο και Αϊντχόφεν

Τα αποτελέσματα όλων των αγώνων από τη φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ.
Πηγή φωτογραφίας: Reuters

Η… λάτιν παροικία της Μάντσεστερ Σίτι έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους «Πολίτες» για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, οδηγώντας την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι στη νίκη με 3-1 επί της Ντιναμό, στο Κίεβο.

Οι Άγγλοι θα υποδεχθούν τους Ουκρανούς στο «Έτιχαντ» στις 15 Μαρτίου έχοντας παρακαταθήκη το «διπλό» που τους φέρνει κοντά στην οκτάδα, αν και στο ξεκίνημα λαχτάρισαν καθώς στο 4ο λεπτό στη σέντρα – σουτ του Γιαρμολένκο και μετά την απόκρουση του Χαρτ η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 12΄ ο Τεόντορτσουκ είχε ένα μόλις άστοχο σουτ και τρία λεπτά αργότερα η Σίτι άνοιξε το σκορ με τον Αγουέρο, μετά το κόρνερ του Νταβίντ Σίλβα και την πρώτη κεφαλιά του Γιάγια Τουρέ. Ο Αργεντινός άσος έχασε στο 22΄ μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει, όταν το σουτ που επιχείρησε σχεδόν άγγιξε το δοκάρι των γηπεδούχων.

Το 0-2 σημειώθηκε στο 40΄ από τον Σίλβα, όταν σε αντεπίθεση της Σίτι ο Αγουέρο «πάτησε» την μπάλα στον Στέρλινγκ, που βρήκε με σέντρα τον Ισπανό διεθνή ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σοφκόσκι.

Η Ντιναμό ξαναμπήκε στο παιχνίδι όταν μείωσε στο 58΄: ο Οταμέντι δεν κατόρθωσε να διώξει καλά την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Μπουγιάλσκι που σούταρε και με τη βοήθεια του ποδιού του Κομπανί, στον οποίο βρήκε η μπάλα, έγινε το 1-2.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό ως το τέλος και ως εκ τούτου ακολούθησαν οι μεγάλες ευκαιρίες του Μπουγιάλσκι στο 79΄ (απέκρουσε ο Χαρτ) και του Τουρέ στο 82΄, που έπιασε ολομόναχος την κεφαλιά αλλά αστόχησε, όμως στο 90΄ ο πρώην άσος του Ολυμπιακού με ωραίο αριστερό σουτ έγραψε το τελικό 1-3.

Στους πρώτους αγώνες για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία)-Τσέλσι (Αγγλία) 2-1
Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης (Ρωσία) 1-0
Γάνδη (Βέλγιο)-Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 2-3
Ρόμα (Ιταλία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 0-2
Αρσεναλ (Αγγλία)-Μπαρτσελόνα (Ισπανία) 0-2
Γιουβέντους (Ιταλία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 2-2
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία) 0-0
Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 1-3

Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 8, 9, 15 και 16 Μαρτίου.