popaganda
popagandaNEWS
03.05.2024

Το έκανε ξανά ο Τεντόγλου: Νίκησε στο τελευταίο άλμα και στη Ζυρίχη

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε τον πρώτη θέση στο Diamond League της Ζυρίχης επικρατώντας ξανά στο τελευταίο άλμα με 8.20μ.

Την κορυφή του βάθρου κατέκτησε για ακόμη μία φορά ο Μίλτος Τεντόγλου, στο Diamond League της Ζυρίχης όπου νίκησε με το τελευταίο του άλμα.

Υπενθυμίζεται ότι κάτι αντίστοιχο είχε κάνει και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, όταν στο τελευταίο του άλμα έφτασε στα 8,52 μ., αφήνοντας δεύτερο τον Γουέιν Πίνοκ, για να κερδίσει το μοναδικό χρυσό μετάλλιο που του έλειπε.

Ο Τεντόγλου μπήκε στον αγώνα με 7,95μ. (-0,5), για να το βελτιώσει στο δεύτερο στα 8,04μ. (-0,5). Στο τρίτο έπεσε από τα οκτώ μέτρα (7,96 μ.), αλλά δεν τον επηρέασε και συνέχισε να προηγείται.

Ο πρωταθλητής του Γιώργου Πομάσκι δεν πραγματοποίησε την τέταρτη του προσπάθεια, ενώ με 8.00μ. στο πέμπτο άλμα υποχώρησε στην τρίτη θέση (8,04μ. είχε και ο Ράντεκ Γιούσκα, αλλά ο Τεντόγλου είχε καλύτερη 2η προσπάθεια), πίσω από τον Τζαμαϊκανό Τατζέι Γκέιλ (8,07μ.) και τον Αμερικανό Τζάριον Λόουσον (8,05μ.).

Στο έκτο άλμα, ο Μίλτος Τεντόγλου προσγειώθηκε στα 8,20 μ., για να αναδειχθεί νικητής.