popagandaNEWS
29.03.2024

Έξαλλος ο Στέφανος Τσιτσιπάς, έβρισε την μητέρα του και την έδιωξε από το γήπεδο

Τα νεύρα του Τσιτσιπά έστειλαν στον τελικό του Όπεν Ρώμης τον Μεντβέντεφ.

Η πολύ καλή επίδοση που είχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στα έξι τελευταία ματς με τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ (4 νίκες) δεν συνεχίστηκε στον χθεσινό επεισοδιακό δεύτερο ημιτελικό του Masters της Ρώμης. Ο Ρώσος ήταν ο μεγάλος νικητής με 2-0 σετ (7-5, 7-5) και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά, όπου την Κυριακή (21/05) θ΄ αντιμετωπίσει τον Χόλγκερ Ρούνε.

Ο αγώνας «σημαδεύτηκε» από τη… διπλή διακοπή του, λόγω της βροχής, αλλά και από την λεκτική αντιπαράθεση που είχε ο Έλληνας πρωταθλητής με την μητέρα του στο 11ο game του πρώτου σετ.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας τενίστας όταν πήγε προς τον πάγκο, φώναξε εκνευρισμένος με πρωτοφανείς εκφράσεις στη μητέρα του, η οποία στη διάρκεια του αγώνα φαίνεται ότι του μιλούσε στα ρωσικά και κατά συνέπεια, ο Μεντβεντεφ που είναι Ρώσος θα καταλάβαινε τι του έλεγε.

Ο Μεντβέντεφ εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό του Τσιτσιπά, ήταν σαφώς πιο συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του και κατάφερε να ξεκινήσει με break στο δεύτερο σετ, να προηγηθεί με 2-0 και 3-1, αλλά από κει και πέρα ο Έλληνας τενίστας «απάντησε» με τρία κερδισμένα game (και break στο 6ο) και πήρε προβάδισμα με 4-3. Ωστόσο ο Ρώσος βρήκε και πάλι τα… πατήματα του, ισοφάρισε σε 5-5 και εν συνεχεία με break ανέκτησε το προβάδισμα (6-5) και χωρίς άγχος έφτασε στο τελικό 7-5, γράφοντας το 2-0.