popagandaNEWS
02.08.2024

O αργυρός Απόστολος Χρήστου, θαυματοποιός στο Παρίσι

Η Ελλάδα έχει πλέον μετάλλιο στην κολύμβηση

Ο Απόστολος Χρήστου για περισσότερα από δέκα χρόνια δουλεύει σκληρά για να φτάσει σε μία μεγάλη επιτυχία στα 100μ. ύπτιο και είδε αυτή να του… γλιστράει για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Σκέφτηκε να αποσυρθεί από τα 200μ. ύπτιο, αλλά αποφάσισε να μην τα παρατήσει. Κατέβηκε και πέτυχε το απίθανο. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, το πρώτο μετάλλιο της ελληνικής κολύμβησης στην πισίνα στην ιστορία των Αγώνων, και έγραψε με «χρυσά γράμματα» το όνομά του στην ιστορία του ελληνικού αθλητισμού.

Ο Χρήστου έκανε μία τρομερή κούρσα, παίρνοντας από την αρχή μεγάλο προβάδισμα. Γύρισε στο πρώτο 100άρι σε 55.14, πιο γρήγορα ακόμη κι από το πέρασμα του Ααρον Πίρσολ στο ακατάρριπτο παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει το 2009. Ηταν προφανές ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει έτσι και σιγά-σιγά ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος, που ήταν έτσι κι αλλιώς το φαβορί του τελικού, μείωσε τη διαφορά και τον προσπέρασε, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο με 1:54.26. Ο Ελληνας πρωταθλητής έδωσε και την τελευταία ιμάδα των δυνάμεων του, τερμάτισε σε 1:54.82, συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Απόστολου Σίσκου (1:55.42 από τις 19/6 στο Βελιγράδι) και κράτησε τη δεύτερη, μπροστά από τον Ελβετό Ρόμαν Μιτιούκοφ που πήρε την τρίτη θέση με 1:54.85. !