ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

«Παρίσι 2024»: Πέταξε στις «16» η Μαρία Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στις «16» των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού νικώντας την Κινέζα Γιουάν Γιου στα δύο σετ, με 6-2, 6-1 ύστερα από 65 λεπτά αγώνα.

Μετά τη χθεσινή νίκη απέναντι στην Μαυροβούνια Ντάνκα Κόβινιτς σε 58 λεπτά (6-0, 6-1), η Σάκκαρη ήταν και σήμερα εντυπωσιακή, απέναντι σε μια αθλήτρια επί της οποίας μετρά, πλέον, τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο γι΄ αυτήν, καθώς με συγκέντρωση και αποφασιστικότητα καθήλωσε την αντίπαλό της, έκανε δύο   break και φτάνοντας στο 4-1 δρομολόγησε τις εξελίξεις στο πρώτο σετ.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε με break για να προηγηθεί με 2-0. Η Γιου απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μείωσε σε 2-1, αλλά αυτό ήταν το κύκνειο άσμα της στο παιχνίδι, καθώς η αντίπαλός της πήρε τα τέσσερα επόμενα games και έφτασε θριαμβευτικά στο 6-1 και την πρόκριση.

Στη φάση των «16» η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει την Ουκρανή Μάρτα Κόστιουκ, η οποία με τη σειρά της απέκλεισε Κλάρα Μπουρέλ με 7-6(3), 6-2.