ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

«Παρίσι 2024» – Μπάσκετ: Ηττα και από την Ισπανία για την Εθνική

Σε έναν ιδιαίτερα κρίσιμο αγώνα για την υπόθεση πρόκριση στους «8» του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ των ανδρών, η εθνική, αν και επέστρεψε από το -16 ισοφαρίζοντας σε 71-71, ηττήθηκε από την Ισπανία, με 84-77, στη Λιλ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου. Μετά τη δεύτερη ήττα της, καθώς είχε προηγηθεί αυτή από τον Καναδά στην πρεμιέρα, οι ελπίδες για παρουσία στους «8» μειώνονται για τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη. Πλέον, η εθνική θέλει νίκη του Καναδά επί της Αυστραλίας για να ελπίζει σε πρόκριση, εφόσον επικρατήσει εν συνεχεία η «γαλανόλευκη» στον δικό της αγώνα με την Αυστραλία την Παρασκευή (2/7, 14:30). Την πρώτη νίκη της πέτυχε η Ισπανία, που είχε ηττηθεί από την Αυστραλία για την 1η αγωνιστική.

Τα 15/31 τρίποντα της «Φούρια Ρόχα» (11/17 στο α΄ μέρος) αποτέλεσαν την αιτία της ήττας της εθνικής. Την ίδια ώρα, η άμυνα ζώνη των Ισπανών υποχρέωνε τους Έλληνες διεθνείς να παίρνουν μακρινά σουτ έχοντας 12/35 έξω από τα 6.75. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε μεγάλο παιχνίδι μία ακόμη φορά, με 27 πόντους (12/16 δίποντα, 3/5 βολές), 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Βασίλης Τολιόπουλος με 4/6 τρίποντα και σημειώνοντας τους 8 πόντους από τους 14 που πέτυχε στην 4η περίοδο ήταν από τους πρωταγωνιστές της επιστροφής της εθνικής, αλλά μετά το 71-71, το σερί 8-0 της Ισπανίας από Λορένζο Μπράουν, Γιουλ και Αλντάμα αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο. Ο ΝΒΑερ της Ισπανίας, Σάντι Αλντάμα, ήταν ο MVP του αγώνα, σημειώνοντας 19 πόντους και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ. Ο Σέρχιο Γιουλ πρόσθεσε 13 πόντους με 3/6 τρίποντα, 11 πόντους ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ (με 7 ριμπάουντ) και 10 πόντους ο Ρούντι Φερνάντεθ με 3/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77

Με τους Καλάθη, Ουόκαπ, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννης ξεκίνησε τον αγώνα η εθνική. Τους Μπράουν, Λόπεθ-Αροστέγκι, Αμπρίνες, Αλντάμα και Ουίλι Ερνανγκόμεθ επέλεξε στην αρχική πεντάδα ο Σέρτζιο Σκαριόλο. Με δύο τρίποντα από Καλάθη και Παπαγιάννη και το έμμεσο τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο, όταν κέρδισε γκολ φάουλ με εντυπωσιακό κάρφωμα, η εθνική μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 3-9. Το 2ο φάουλ του Ουίλι Ερνανγκόμεθ ήταν μια καλή είδηση για την Ελλάδα, με τον Ουσμάν Γκαρούμπα να τον αντικαθιστά. Όμως με δύο τρίποντα από τον Σάντι Αλντάμα, οι Ισπανοί πλησίασαν στο -3 (8-11). Ο Αντετοκούνμπο το πήρε προσωπικά, πέτυχε τους 4 επόμενους πόντους και έβγαλε και ασίστ στον Ντίνο Μήτογλου για το 10-17. Ο Σάντι Αλντάμα έφτασε τους 10 πόντους, για το 12-17 των Ισπανών. Και ο Καλάθης… απάντησε στη «Φούρια Ρόχα» με δεύτερο τρίποντο για το 15-20. Ακολούθησε μία βολή του Αλμπέρτο Ντίαθ, για να έρθει τρέιλερ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, στην επόμενη επίθεση της «γαλανόλευκης» και να «γράψει» το 16-22, 1:20΄΄ πριν την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου. Η εθνική δεν κράτησε τη διαφορά, αφού ο Σέρχιο Γιουλ πήρε τη… σκυτάλη από τον Αλντάμα και σημειώνοντας τους 5 από τους 8 πόντους του στην 1η περίοδο, σημειώνοντας και ένα τρίποντο… από το σπίτι του με καμπύλη, έφερε τους Ίβηρες στον πόντο (21-22) στο 10ο λεπτό. Για την Ελλάδα, 9 πόντους είχε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και 6 ο Καλάθης στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Σπανούλης άλλαξε τα πρόσωπα στη 2η περίοδο, με τον Ουόκαπ να πατά στο παρκέ έχοντας δίπλα του τον Τολιόπουλο και τον Λαρεντζάκη, με τον Χαραλαμπόπουλο στο «4» και τον Παπαγιάννη στο «5». Ο Γιουλ… είχε συνδεθεί με το καλάθι και σημειώνοντας το 3ο εύστοχο τρίποντό του στο ματς έδωσε προβάδισμα στην Ισπανία, με την έναρξη της 2ης περιόδου (24-22). Ένα τρίποντο του Τολιόπουλου και το καλάθι του Λαρεντζάκη επέτρεψαν στη «γαλανόλευκη» να προσπεράσει με +3 (24-27). Για να «σκοτώσουν» την Ελλάδα τα τρίποντα των Χάιμε Πραδίγια και Ρούντι Φερνάντεθ. Η «Φούρια Ρόχα», με σερί 9-0 βρέθηκε για πρώτη φορά στο +6 (33-27) στο 15ο λεπτό. Η εθνική βρήκε επιθετικές λύσεις από τον Τόμας Ουόκαπ και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη (τρίποντο) και πλησίασε (36-32), αλλά όπως αποδείχτηκε ήταν προσωρινό. Η άμυνα ζώνης της Ισπανίας υποχρέωνε τους Έλληνες διεθνείς να παίρνουν μακρινά σουτ και ήταν άστοχοι. Αυτή τη φορά, οι παίκτες του Σκαριόλο απάντησαν με σερί 10-0 για το +14 (46-32), με τους Αμπρίνες και Μπριθουέλα να ανοίγουν… λογαριασμό έξω από τα 6.75 και με τον Χάιμε Πραδίγια να αποδεικνύεται αξιόπιστη λύση επιθετικά για την αντίπαλο της εθνικής. Στα 45΄΄ πριν το ημίχρονο, ο αρχηγός της εθνικής Κώστας Παπανικολάου ήταν εύστοχος σε τρίποντο (46-35). Μία ακόμη φορά, η Ισπανία είχε απάντηση… ο Αμπρίνες επανέφερε τη διαφορά στο +14 (49-35) με το δεύτερο εύστοχο τρίποντό του. Τα 11/17 τρίποντα έδιναν σαφές προβάδισμα στους Ισπανούς έναντι των 6/18 της Ελλάδας, με αποτέλεσμα να τελειώσουν οι Ισπανοί τη 2η περίοδο με επιμέρους σκορ 28-13. Με τον Αντετοκούνμπο να έχει μείνει στους 9 πόντους της 1ης περιόδου, η «γαλανόλευκη» έψαχνε σκορ, αφού στους 6 είχε μείνει και ο Καλάθης, για ν’ ακολουθούν οι Λαρεντζάκης και Παπαγιάννης με 5. Ο Σάντι Αλντάμα είχε 12 πόντους και 11 ο Γιουλ από πλευράς Ισπανίας.

Η εθνική προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στην 3η περίοδο, πάντα απέναντι στη ζώνη των Ισπανών. Μετά το 51-35 των Ουίλι Ερνανγκόμεθ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε πάνω του τις τρεις πρώτες επιθέσης της Ελλάδας, ευστοχώντας στις δύο πρώτες, για το 51-39. Αμπρίνες και Λορένζο Μπράουν έβαλαν τέλος στο 4-0 σερί της εθνικής, 55-39. Από το -16, η εθνική για ενάμιση λεπτό ήταν πρωταγωνίστρια, χάρη στην ευστοχία έξω από τα 6.75! Πρώτα ο Ουόκαπ και εν συνεχεία ο Παπανικολάου ευστόχησαν σε τρίποντα (55-45) για να καρφώσει θεαματικά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και να μειώσει στο -8 η Ελλάδα (55-47), με σερί 8-0! Ο Παπαγιάννης σταμάτησε με φάουλ τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ (2ο για τον σέντερ της εθνικης κι ενώ ο Ουόκαπ μετρούσε ήδη τρία φάουλ, από δύο είχαν και οι Καλάθης και Μήτογλου). Ο Ερνανγκόμεθ με 2/2 βολές έκανε το 57-47 και ο Καλάθης μείωσε με 57-49. Ο Ερνανγκόμεθ έβαλε δύο ακόμη βολές, αυτή τη φορά από φάουλ του Παπανικολάου (59-49). Ακολούθησε ενταση μετά από ένα επιθετικό φάουλ που χρεώθηκε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάνω στον Αλντάμα, με τους διαιτητές να μπαίνουν στη μέση και να προσπαθούν να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Ο Σάντι Αλντάμα βρήκε νέο τρίποντο (62-49). Όμως, οι παίκτες του Σπανούλη δεν είχαν παραδόσει τα «όπλα». Με σερί 7-0 (!), από Αντετοκούνμπο, Μήτογλου και τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου, η «γαλανόλευκη» παρέμενε «ζωντανή», 62-56 (σκορ 3ης περιόδου). Η εθνική είχε… απαντήσει με τον ίδιο τρόπο στην Ισπανία, κρατώντας τη στους 13 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο (13-21).

Το σερί της εθνικής συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο για το 12-0! Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο παίκτης που σημείωσε τους 5 σερί πόντους της Ελλάδας με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου για το -1 της «γαλανόλευκης» (62-61). Ο Ρούντι Φερνάντεθ ευστόχησε σε τρίποντο (65-61), για να απαντήσει ο Βασίλης Τολιόπουλος με δικό του τρίποντο (65-64). Η εθνική δέχτηκε τρίποντο αυτή τη φορά από τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (68-64) και μία ακόμη φορά ο Βασίλης Τολιόπουλος φώναζε… παρών. Ευστόχησε σε νέο τρίποντο ο Τολιόπουλος (68-67). Κι όταν  Ρούντι Φερνάντεθ έβαλε κι άλλο τρίποντο (70-67), ο Τολιόπουλος σημείωσε δίποντο αυτή τη φορά (71-69) έχοντας σημειώσει 8 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο! Μετά από λάθος του Ουίλι Ερνανγκόμεθ ο Τολιόπουλος ήταν άστοχος για τρεις, όπως και ο Άλεξ Αμπρίνες, για να πετύχει την ισοφάριση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο καρφώνοντας εμφατικά (71-71), 4:35” πριν από τη λήξη. Το λέι απ του Αλντάμα έβαλε τη «Φούρια Ρόχα» ξανά μπροστά (73-71). θα ήταν οι πρώτοι δύο πόντοι από το σερί 8-0 της Ισπανίας που ακολούθησε, με το οποίο προηγήθηκε με 79-71, 2:05΄΄ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Ο Λορένζο Μπράουν (2/2 βολές), ο Γιουλ και ο Αλντάμα είχαν υπογράψει αυτό το καθοριστικό διάστημα της Ισπανίας. Ο αρχηγός της εθνικής Κώστας Παπανικολάου… έστειλε μήνυμα στους συμπαίκτες του να μην τα παρατήσουν, ευστοχώντας σε τρίποντο (79-74), με εναπομείναντα χρόνο 1:35΄΄. Αμπρίνες και Λαρεντζάκης αστόχησαν εκατέρωθεν σε τρίποντα. Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ πέτυχε μία βολή από φάουλ του Αντετοκούνμπο (80-74), με τον σούπερ σταρ της εθνικής να σημειώνει γκολ φάουλ, για το 80-77, αφού ήταν εύστοχος και στη βολή. Όμως, στα 24΄΄ ο ίδιος αστόχησε από την κορυφή σε τρίποντο, με τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ να παίρνει το αμυντικό ριμπάουντ και ο Παπαγιάννης να υποχρεώνεται να τον σταματήσει με φάουλ, στα 21΄΄. Ο Ισπανός ευστόχησε στις δύο βολές (82-77), ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε τρίποντο, το αμυντικό ριμπάουντ πήρε ο Αλντάμα και ο Αλμπέρτο Ντίαθ διαμόρφωσε το τελικό, 84-77.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς (Βοσνία/Ερζ.), Κοζλόβσκις (Λετονία), Ανάγια (Παναμάς)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σέρτζιο Σκαριόλο): Μπράουν 7 (1), Πραδίγια 7 (1), Φερνάντεθ 10 (3), Λόπεθ-ΑροστέγΚι, Αλντάμα 19 (3), Μπριθουέλα 3 (1), Ντίαθ 3, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 3 (1), Ουίλι Ερνανγκόμεθ 11, Γκαρούμπα, Αμπρίνες 8 (2), Γιουλ 13 (3)

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Σπανούλης): Ουόκαπ 5 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Τολιόπουλος 14 (4), Καλάθης 8 (2), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 9 (3), Αντετοκούνμπο 27, Μήτογλου 4