popaganda
popagandaNEWS
28.03.2024

Μπόνο θα λένε και θα κλαίνε

Με 3-0 στα πέναλτι έναντι των Ισπανών και με έναν απίθανο γκολκίπερ, τον Γιασίν Μπουνού (Μπόνο), το Μαρόκο κέρδισε ιστορική πρόκριση στο Μουντιάλ 2022.

Αυτό το Μουντιάλ στο Κατάρ εκτός από Μουντιάλ της Ντροπής είναι και Μουντιάλ των εκπλήξεων μιας και πριν λίγα λεπτά το Μαρόκο κατάφερε τον αποκλεισμό της Ισπανίας από τη διοργάνωση. Ναι καλά διαβάζετε, το καταπληκτικό Μαρόκο το έκανε κι αυτό!

Με «ήρωα» τον γκολκίπερ Γιασίν Μπουνού (Μπόνο), ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα» (Σολέρ, Μπουσκέτς) αλλά και τη βοήθεια του Ισπανού Σαράμπια που βρήκε δοκάρι στη ρωσική ρουλέτα, η αφρικανική ομάδα επικράτησε της Ισπανίας με 3-0 (0-0 η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση) και προκρίθηκε στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, για πρώτη φορά στην Ιστορία της.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Morocco Talks Football (@moroccotalksfootball)

Να πούμε συγχαρητήρια στο Μαρόκο για αυτή την μνημειώδη νίκη που θα μείνει για τα πάντα στα βιβλία της ποδοσφαιρικής ιστορίας.