popaganda
popagandaNEWS
19.04.2024

O τελευταίος πόντος του Τσιτσιπά

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, νίκησε στον τελικό τον Ντομινίκ Τιμ, κατακτώντας τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή. Παρακολουθήστε σε video τον τελευταίο πόντο.

Μεγάλη νίκη και κατάκτηση του ATP Finals στο Λονδίνο από τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος επικράτησε επί του Ντόμινικ Τιμ μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Μετά από ένα καταιγιστικό τρίτο σετ το οποίο βρέθηκε ισόπαλο στο 6-6, ο τελικός οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο έλληνας αθλητής κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο του με 7-4.

Είναι ο μεγαλύτερος τίτλος του Έλληνα τενίστα και μια από τις σπουδαιότερες επιτυχίες του αθλητισμού της χώρας.

Ο Αυστριακός Ντομινίκ Τιμ κατέκτησε το πρώτο σετ κερδίζοντας στο τάι μπρέικ τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο Στέφανος δεν έχασε το σερβίς του, ούτε όμως ο Αυστριακός αντίπαλός του και έτσι μοιραία έφτασαν στο τάι μπρέικ, όπου εκεί επικράτησε ο Τιμ.

Στο δεύτερο σετ, ο έλληνας αθλητής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του και επικράτησε ισοφαρίζοντας τον αγώνα του τελικού σε 1-1. Το σετ έληξε με 6-2 με τον Στέφανο να παίζει πιο επιθετικά και αυτό να τον βοηθά να φτάσει στην επικράτηση.