NEWS
03.06.2020

Οι καλύτερες διεθνείς μικρού μήκους ταινίες της χρονιάς στη Στέγη

Δείτε φωτογραφίες από τις ταινίες που θα προβληθούν στις Χρυσές Νύχτες της Ακαδημίας César, οι οποίες επιστρέφουν για δεύτερη χρονιά στην Αθήνα.

Οι «Χρυσές Νύχτες» / «Les Nuits en Or» της Ακαδημίας César, η κινηματογραφική γιορτή των καλύτερων μικρού μήκους ταινιών της χρονιάς από όλο τον κόσμο που αποκαλύπτει τους σκηνοθέτες του αύριο, επιστρέφουν για δεύτερη χρονιά στη χώρα μας τη Δευτέρα 8 και την Τρίτη 9 Ιουνίου 2015, μέσα από μια πρωτοβουλία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου σε συνεργασία με τη Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση, με ελεύθερη είσοδο για το κοινό. το Πανόραμα των «Χρυσών Νυχτών» περιλαμβάνει όλες τις μικρού μήκους ταινίες που βραβεύτηκαν από τις Ακαδημίες Κινηματογράφου των χωρών τους (Όσκαρ, Σεζάρ, Γκόγια, BAFTA, κ.ά.) και όχι μόνο – ανάμεσά τους και τη βραβευμένη από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου «Βόλτα» της Στέλλας Κυριακοπούλου

Για να σας ανοίξει η όρεξη, απολαύστε στη gallery που ακολουθεί φωτογραφίες από όλες τις ταινίες.

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των προβολών: 

ΔΕΥΤΕΡΑ 8/6

18:00 – 19:30   (Α΄μέρος)

  • «22:22» του Julien Becker, μυθοπλασίας, 19΄(Λουξεμβούργο)
  • «Florence has Left the Building» της Mirrah Foulkes, μυθοπλασίας, 14΄ (Αυστραλία)
  • «La femme de Rio» («That Girl from Rio») των Emma Luchini & Nicolas Rey, μυθοπλασίας, 20΄(Γαλλία)
  • «So schön wie du» («Like You») της Franziska Pflaum, μυθοπλασίας, 30΄(Γερμανία)
  • «Toutes des connes» («Life’s a Bitch») του François Jaros, μυθοπλασίας, 6΄ (Καναδάς, Κεμπέκ)

19:30 – 19:45: Καλωσόρισμα των σκηνοθετών

19:45 – 21:15    (Β΄μέρος)

  • «One dimension» του Lü Yue, animation, 17΄(Κίνα)
  • «Hjónabandssæla» («Chum») του Jörundur Ragnarsson, μυθοπλασίας, 15΄ (Ισλανδία)
  • «Still Born» της Åsa Sandzén, μυθοπλασίας, 9΄(Σουηδία)
  • «Discipline» του Christophe M. Saber, μυθοπλασίας, 11΄(Ελβετία)
  • «Βόλτα» της Στέλλας Κυριακοπούλου, μυθοπλασίας, 11΄(Ελλάδα)
  • «Mandrake! Mandrake του Ruchir Arun, μυθοπλασίας, 24΄(Ινδία)

21:30 – 23:10   (Γ΄μέρος)

  • «Hole» του Martin Edralin, μυθοπλασίας, 15΄(Καναδάς)
  • «Unlawful Love» του Kim Jun Sung, μυθοπλασίας, 15΄(Νότια Κορέα)
  • «Neeuklidinė geometrija» («Non-Euclidian Geometry») των Skirmanta Jakaite &  Solveiga Masteikaites, animation, 11΄(Λιθουανία)
  • «Pravomil» του Pavel Nosek, μυθοπλασίας, 24΄(Τσεχία)
  • «37°4 S» του Adriano Valerio, μυθοπλασίας, 12΄(Ιταλία)
  • «Trece şi prin perete» («It Can Pass Through the Wall») του Radu Jude, μυθοπλασίας, 17΄(Ρουμανία)

ΤΡΙΤΗ 9/6

18:00 – 19:40   (Α΄μέρος)

  • «Das wad» («Digging the Grave») του Rob Lücker, μυθοπλασίας, 11΄(Ολλανδία)
  • «Café para llevar» («Coffee to Go») της Patricia Font, μυθοπλασίας, 13΄(Ισπανία)
  • «Lulu» της Caroline Sascha Cogez, μυθοπλασίας, 46΄(Δανία)
  • «The Phone Call» του Mat Kirkby, μυθοπλασίας, 21΄(ΗΠΑ)
  • «Picture Perfect Heist» του Alan Shelley, μυθοπλασίας, 7΄(Νότια Αφρική)

19:55 – 21:30    (Β΄μέρος)

  • «Paris on the Water» της Hadas Ayalon, μυθοπλασίας, 30΄(Ισραήλ)
  • «Boogaloo & Graham» του Michael Lennox, μυθοπλασίας, 14΄(Μεγ. Βρετανία)
  • «La bûche de Noël» (The Christmas Log») των Vincent Patar & Stéphane Aubier, animation, 26΄(Βέλγιο)
  • «Amasone» («Αmazon») της Marianne O. Ulrichsen, μυθοπλασίας, 11΄(Νορβηγία)
  • «Les petits cailloux» («The Little Stones») της Chloé Mazlo, animation, 15΄(Γαλλία)

 

21:50 – 23:20   (Γ΄μέρος)

  • «Rote flecken» («Red Stains») της Magdalena Lauritsch, μυθοπλασίας, 11΄(Αυστρία)
  • «Un salto de vida» («A Leap of Life») του Eugenio Polgovsky, ντοκιμαντέρ, 21΄(Μεξικό)
  • «Flerte» («Flirt») του Hsu Chien, μυθοπλασίας, 15΄(Βραζιλία)
  • «Dialemi» της Nadine Otsobogo, μυθοπλασίας, 21΄(Γκαμπόν)
© ΦΩΤΑΓΩΓΟΣ ΕΠΕ 2020 / All rights reserved
Διαβάζοντας την POPAGANDA αποδέχεστε την χρήση cookies.