Κλείσιμο σε 10 δευτερόλεπτα..
Κλείσιμο
Κλείσιμο σε 10 δευτερόλεπτα..
Κλείσιμο
NEWS
24.09.2021

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Γιορτής της Μουσικής στην Αθήνα

Για 16η χρονιά, όρεξη να 'χει κανείς, να τρέχει από πλατεία σε πλατεία.

Παρασκευή 19 Ιουνίου – Friday 19/06

ΒΑΡΝΑΒΑ CAFE Οδός Πρόκλου & Πλ. Βαρνάβα – VARNAVA Sq.

Electronik Meditation – Ώρα έναρξης 21.00

Γιάννης Αναστασάκης (guitar, fx, live sampling), Ανδρέας Πολυζωγόπουλος (trompet, fx), Νίκος Σιδηροκαστρίτης (drums), guest Arlo Stock (acoustic),


ΛΟΥΚΟΥΜΙ Πλατεία Αβησσυνίας – LOUKOUMI Avissinias Sq.

Electronica, dub, funk  – Ώρα έναρξης 19:00

Γιάννης Λώλος  / Φίλιππος Πετρίδης


ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΘΗΣΕΩΣ – PEDESTRIAN St of THISSEOS

Σε συνεργασία με DRUNK SINATRA, EINSTEIN, ΗΟΜΥ, I.P.P.O

Alternative Pop, Rock, Electronica, Trip Hop, Acid Jazz, Rock n Roll, Soul, Fun – Ώρα έναρξης 21:00

Τhe Delay Band  / Dimitris Kritikos feat. Lia Hide / Vanilla Swing / Idra Kayne


PURE BLISS – Πεζόδρομος Ρόμβης & Κολοκοτρώνη – Pedestrian Romvis & Kolokotroni

Σύγχρονες διασκευές επηρεασμένες από Μαύρη Soul  funk  μουσική,

Ώρα έναρξης 21.30 / Ρένα Ρασούλη


ΒΕΙΚΟΥ 6 – Veikou 6

Instrumental, hip hop beats – Ώρα έναρξης 19:30 / Santoner RPZ


SIX D.O.G.S Αβραμιώτου 6-8 – Avramiotou 6-8

records showcase – Ώρα έναρξης 22:00

rock, indie rock, psychedelic rock, pop, six d.o.g.s records showcase.  υπ Dancertoons

Whereswilder / The East / Zebra Tracks / Felizol / DJ set: Κωνσταντίνος Δαγριτζίκος, Μάριος Μπουμπής


SUPER FLY Πεζοδρόμιο Οδός Εμπεδοκλέους, Empedokleous Str – Varnava Sq.

Hip Hop, Electro Ώρα έναρξης: 20:30

Live Soulnek Feat. Alida Soul Mama and Dj Kill Emil (Pad Trio), guest Billa Q Show performance (Pad Trio)


TINTINNABULUM Βεΐκου 80 Κουκάκι – Veikou 80 Koukaki

Ελληνικές και ξένες μπαλάντες, Ώρα έναρξης 20:30

BalladAir Trio / Ολοήμερο παζάρι δίσκων, cd και βιβλίων για την μουσική



 Σάββατο 20 Ιουνίου – Saturday 20/06

ΑΡΕΟΠΑΓΙΤΟΥ & Ροβ. Γκάλλι – AREOPAGITOU (Ro. Gallis St.)

Παραδοσιακά Γκάιντες & Κρουστά, Ώρα έναρξης 18.00-20.30

Gaida Band


ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ – BYZANTINE MUSEUM OF ATHENS

Πολυφωνική Χορωδία του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών «HARMONIA JURIS – Ώρα έναρξης – 20:30 

Συμμετέχουν η υψίφωνος Ρωξάνη Παπαδημητρίου και ο βαρύτονος Κωνσταντίνος Καριώτης.

Στο πιάνο ο Φρίξος-Διονύσιος Μόρτζος / Διευθύνει ο Γιάννης Βρυζάκης «Από την Όπερα στον Μίκη Θεοδωράκη»


ΒOILER Οδός Βλαχάβας – Vlachavas St.

Ανεξάρτητη Rock Σκηνή, Ώρα Έναρξης 19:30

Doric / Fatherbreath


COLIBRI πεζοδρόμιο οδος Εμπεδοκλέους (Παγκράτι) – VARNAVA Sq.

Jazz trio live – Ώρα έναρξης 21:00


ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ Ροτόντα (είσοδο από Αμαλίας) NATIONAL GARDEN (entrance from Amalia Av.)

Εκπαιδευτικό παιδικό εργαστήρι, Ώρα έναρξης 11:00-13:00

Ελληνικός Σύλλογος Μουσικοκινητικής Αγωγής Carl Orff

Κατασκευή αυτοσχέδιων μουσικών οργάνων με βάση ανακυκλώσιμα υλικά


ΕΝΝΕΑ – ΘΗΣΕΩΣ 20 & ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗ, ΣΥΝΤΑΓΜΑ – THISSEOS 20 & KOLOKOTRONI St.

Κέντρο Δημιουργικής Φωτογραφίας ΕΝΝΕΑ

Ώρα έναρξης 20:30

Εγκαίνια ‘Ομαδικής έκθεσης φωτογραφίας «Οι νότες που είδα»


ΛΟΥΚΟΥΜΙ Πλατεία ΑβησσυνίαςLOUKOUMI Αvissinias Sq.

Electronica – Ώρα έναρξης 17:30

Michalis  Babousis / Crystal Zero / D.j. Beautifool / Hobby T. / ArisVon / STAYROS BILIOS / 3Voice / Calqulus


ΜΙΚΡΗ ΒΟΥΛΗ πλ. Βαρνάβα – VARNAVA Sq.

Ακουστικό Ρεμπέτικο λαϊκό – Ώρα έναρξης με τους Ρακοσυλλέκτες


ΠΑΛΙΑΚΗΣ – Οδός Πρόκλου & πλ. Βαρνάβα VARNAVA Sq.

Ακουστικό σχήμα (ρεμπέτικο – λαϊκό), Ώρα έναρξης 21:30


ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΘΗΣΕΩΣ – PEDESTRIAN St. THISSEOS

Σε συνεργασία με DRUNK SINATRA, EINSTEIN, HOMY, I.P.P.O

ELCTRO / NU DISCO/HOUSE, Ώρα έναρξης 21:30

Dj emy / George bitsikas / CLUBKID (Danceteria, Athens) Tareq (NU DISCO/HOUSE)


ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΑΤΟΥ-PEDESTRIAN St. Mavrokordatou

Rock & Roll, Ώρα Έναρξης 21.30

Dimitris Tasenas / Γιώργος Δεδούσης/ Lowtronik


PURE BLISS Πεζόδρομος Ρόμβης με Κολοκοτρώνη  – Pedestrian Romvis & Kolokotroni

Σύγχρονες διασκευές επηρεασμένες από Μαύρη Soul funk μουσική, Ώρα έναρξης 21.30

Batala  σε ρυθμούς samba  reggae με παραδοσιακά αφρικάνικα κρουστά


SUPER FLY Πεζοδρόμιο Οδός Εμπεδοκλέους VARNAVA Sq.

Ώρα έναρξης 20:30 με τους Idra Kane live, guest Dj Jerome


TINTINNABULUM Βεΐκου 80 Κουκάκι – VEIKOU 80 Koukaki

Παζάρι δίσκων, cd και βιβλίων για την μουσική – Όλη την ημέρα / Προβολή μουσικών ταινιών και ντοκιμαντέρ – Ώρα έναρξης 20:30 με Fantasia – Disney 1940 & 2000 (αποσπάσματα) / 21:00 Kraftwerk – Live Latitude Festival (2013)  21:30 A day with Frank Zappa (1971) / 22:30 Pink Floyd – Echoes – Live at Pompeii (1972) / 23:00 The Rocky Horror Picture Show (1975)


Κυριακή 21 ΙουνίουSunday 21/06 

ΑΕΡOΔΡΟΜΙΟ ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών – ATHENS AIRPORT

Σε συνεργασία με την Κρατική Ορχήστρα Αθηνώ (KOA) και το El-Culture –  Ώρα έναρξης 19:00

Το Μουσικοδρόμιο γιορτάζει την Ευρωπαϊκή Γιορτή της Μουσικής με το Κουιντέτο Ξύλινων Πνευστών της KOA. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει πασίγνωστα κλασικά έργα του συμφωνικού και του οπερετικού ρεπερτορίου και από την εγχώρια δημιουργία, η οποία θα εκπροσωπηθεί από έργα του Νίκου Σκαλκώτα και του Μάνου Χατζιδάκι. 

Κουιντέτο Ξύλινων Πνευστών της Κ.Ο.Α.: Βαγγέλης Σταθουλόπουλος, φλάουτο / Χριστίνα Παντελίδου, όμποε / Σπύρος Μουρίκης, κλαρινέτο / Γρηγόρης Ασωνίτης, κόρνο / Οδυσσέας Μπάσσιος, φαγκότο


ΑΡΕΟΠΑΓΙΤΟΥ & ΘΡΑΣΥΛΛΟΥ  – AREOPAGITOU (Thrassyllou St.)

Παραδοσιακά Γκάιντες & Κρουστά, Ώρα έναρξης 18.00-20.30 / Gaida Band

ΑΡΕΟΠΑΓΙΤΟΥ 16  (στη συμβολή με την οδό Μακρυγιάννη) – AREOPAGITOU 16 (& Makrygianni St.)

Ανοιχτή Ακρόαση  – Open Audition –  Ώρα έναρξης 19:00 / Μουσική Κίνηση Ρεσιτάλ πιάνου κλασσικής μουσικής. Συμμετέχουν ο Δημήτρης Ανούσης «Ένας πιανίστας στην όπερα» με μεταγραφές γνωστών έργων της όπερας για σόλο πιάνο (Johann Nepomuk Hummel, Nancy Dalberg, Franz Liszt) και η Άννα Δημουλά με έργα  των George Gershwin, Γιάννη Κωνσταντινίδη και Robert Schuman


ΒΑΡΝΑΒΑ CAFE Οδός Πρόκλου & Πλ. Βαρνάβα Varnava Sq.

Jazz live, ώρα έναρξης 21:00 με τους Δημήτρη Τσάκα (σαξόφωνο), Kωστή Χριστοδούλου (πλήκτρα), Περικλή Τριβόλη (κοντραμπάσο) και Δημήτρη Κλωνή (τύμπανα)


ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ – BYZANTINE MUSEUM OF ATHENS

Αφιέρωμα στην Μέλινα Μερκούρη & τα 30 χρόνια από την 1η Ευρωπαϊκή Πολιτιστική Πρωτεύουσα

Ώρα έναρξης 19:00 – 1ο μέρος: Με Τζαζ αυτοσχεδιασμούς με την Μεικτή Χορωδία Κηφισίας / Σάσα Παπαλάμπρου  / Αγγελική Τουμπανάκη

2ο μέρος – «Πειράζοντας τη Μέλινα» Ζωντανές διασκευές από το δισκογραφικό αφιέρωμα της ΕΜΙ με τους: Papercut / Niadoka / Μonsieur Minimal / Serafim Tsotsonis
3ο μέρος και κλείσιμο εκδήλωσης:  Ζωντανή συναυλία του Κ. ΒΗΤΑ.


BOILER Αθηνάς & Βλαχάβα 9, – 9 Vlachavas St.

Ανεξάρτητη Rock Σκηνή, Ώρα ¨Έναρξης 19:30 με τους Βazooka / Σπυριδούλα


ΔΕΛΦΙΚΟ ΩΔΕΙΟ, Κορινθίας 6, Αμπελόκηποι

Πολυφωνική Χορωδία, Ιταλικό & Γαλλικό μπαρόκ Ώρα έναρξης 20:00 – Amanda Belassami-Sideris & Laurence Tragin, / Joelle Montech & Laurence Tragin, variétés.


ΦΟΥΑΡ Mitropoleos 72 & Christodooulou 6, 1st  Floor, Μonastiraki

Chillout, Lounge, Ώρα έναρξης 21:00 – Σε συνεργασία με One Sentiment / Petros Feelin


LA SOIREE DE VOTANIQUE Καστοριάς 37 – Kastorias 37, Votanikos

Ώρα έναρξης 21:00 – Kάτω από το Δέντρο / Momo trio


ΘΕΣΣΑΛΟΣ Μελενίκου 2 & Πρ. Δανιήλ 

Ώρα έναρξης 21:00 – Lemonostifel

ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΛΙΛΙΑΝ ΒΟΥΔΟΥΡΗ
Music Library of Greece Lilian Voudouri” (Athens Music Megaron)

Ώρα Έναρξης: 16:15 – Παιδική θεατρική παράσταση, Τα μεγάλα Ψέματα του μικρού Ερμή

Ώρα 17:30 – Θεατρική ομάδα Κοπέρνικος Κλασική, jazz, swing, κινηματογραφική μουσική και χορός / Think Sax Quintet / Camerata Junior / Ορχήστρα Νέων των Φίλων της Μουσικής / Χορωδία Campion School / Παραδοσιακά Σχήματα Μουσικού Σχολείου Παλλήνης και Παναρμόνιου Ωδείου / Banda Del Sol / Athens Swing Cats


ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ – ATHENS CONCERT HALL (Gardens)

Κήπος Μεγάρου Μουσικής Αθηνών –  Ώρα Έναρξης 20.00

Κρατική Ορχήστρα Αθηνών (ΚΟΑ) – Μουσική διεύθυνση William Kunhardt και τους κορυφαίους μουσικούς της Παναγιώτη Καίσαρη, Γιάννη Καραμπέτσο (τρομπέτες) και Γιώργο Μάνδυλα (βιολί). Το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει το Κοντσέρτο για δύο τρομπέτες του Αντόνιο Βιβάλντι, το Czardas, για βιολί και ορχήστρα του Βιτόριο Μόντι & αποσπάσματα από τις δύο ορχηστρικές σουίτες από την όπερα «Κάρμεν» του Μπιζέ. Στην συνέχεια θα παρουσιαστούν η Παιδική Χορωδία Polyphonica, ο Βασίλης Γισδάκης και οι Happy Dog Project.


ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ ΘΗΣΕΩΣ – PEDESTRIAN St. THISSEOS

Σε συνεργασία με DRUNK SINATRA, EINSTEIN, I.P.P.O, HOMY

Rock ‘n’ Roll / Jazz / Swing , Ώρα έναρξης 21:00

Ilias & The Notorious Troupe


ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ – KLAUFMONOS SQ.

Dubwise hi-fi / Reggae-Dub, Ώρα έναρξης 20:00

AmP Outernational (live dub show) / Mashdown45 (Dubwise Hi-Fi) / SkitLab (Dubwise Hi-Fi) / MistaOperator (Dubwise Hi-Fi) / VaibOne (HevyWeit) / Malfunction

Guest Star: QUILOMBO 


PLAYGROUND for the arts – Βουτσαρά 4-6 Βοτανικός (στ.μετρό Κεραμεικός) – Voutsara 6, Votanikos

Ανοιχτά μαθήματα – Open Lessons

11:00-12:00 Tap dance για παιδιά ηλικίας 6-12 ετών, με την Τζωρτζίνα Βαρδουλάκη / 12:00-13:00 Flamenco για παιδιά ηλικίας 6-12 ετών, με την Σεντά Καραγιλάν / 13:00-14:00 Τα κρουστά που μιλούν, με την Νατάσα Χαντά – Μάρτιν / 14:00-15:00 Tap dance με τον Θάνο Δασκαλόπουλο. Οι κλακέτες ως όχημα για νέους εκφραστικούς δρόμους / 15:00-16:00 Body Music με τον Θάνο Δασκαλόπουλο – Το σώμα ως πρωτογενές μέσο μουσικής και χορευτικής έκφρασης / 16:00-17:00 Μάθημα χορού φλαμένκο με συνοδεία τραγουδιού, με την Γιώτα Πεκλάρη – / 17:00-18:00 Visualizing sound με την Γιώτα Πεκλάρη


PURE BLISS Πεζόδρομος Ρόμβης και Κολοκοτρώνη – Pedestrian Romvis & Kolokotroni

Καντάδα, Ώρα έναρξης 20:00 – Γιώργης Χριστοδούλου με τους Χάρη Πανταζή, Παναγιώτη Αθάνατο καιΧάρη Σταυρακάκη 


ΡΙΝΟΚΕΡΩΣ BAR – Rhinoceros Bar

Experimental Rock / Swamp country blues μουσική, Ώρα έναρξης 19:00

Appalachian Cobra Worshippers & Friends (Far west mandolinistic orchestra & Dr Atomik)


ΛΟΥΚΟΥΜΙ Πλατεία Αβησσυνίας – LOUKOUNI AVISSINIAS Sq.

Reggae/ Dub /Dnb/Dubstep  Ώρα έναρξης 17:30

Fugitive factor / Vlastur / Rooty be / Malfunction / Dj roll it / Junior x / Basik1 / Deekrease


TINTINNABULUM Βεΐκου 80, Κουκάκι – VEIKOU 80 Koukaki

Παζάρι δίσκων, cd και βιβλίων για την μουσική – Ώρα έναρξης 17:30 (έως 21:00)


SIX D.O.G.S – Avramiotou 6-8

six d.o.g.s Summer Street Fiesta + Free Thai BBQ / DJ sets Jazz/ Electronica/ Disco / Dance

Ώρα έναρξης 17:00 – Κωνσταντίνος Δαγριτζίκος / Μανώλης Οικονόμου / Chevy / Pan / +Special Guest

© ΦΩΤΑΓΩΓΟΣ ΕΠΕ 2021 / All rights reserved
Διαβάζοντας την POPAGANDA αποδέχεστε την χρήση cookies.