Κλείσιμο
popaganda
popagandaNEWS
19.04.2024

Euroleague: Συνεχίζει το σερί πρόκρισης ο Παναθηναϊκός – Ήττα για Ολυμπιακό στη Μόσχα

Συνεχίζει το σερί ο Παναθηναϊκός. Την τέταρτη ήττα του στο Top 16 γνώρισε ο Ολυμπιακός.

Σημαντική νίκη για την υπόθεση πρόκριση επί της Αναντολού Εφές με 83-78 πήρε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ στην «αυλαία» του πρώτου γύρου του Top 16 της Euroleague.

Με τον Ραντούλιτσα να κάνει το καλύτερό του ματς στη διοργάνωση (23 πόντους, 8 ριμπάουντ) και τον Καλάθη να είναι εξαιρετικός (12 πόντοι, 6 ασίστ) οι «πράσινοι» έφτασαν στην 4η νίκη τους σε 7 παιχνίδια (η Εφές γνώρισε την 4η ήττα) και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της 2ης προνομιούχου θέσης, αρκεί να νικήσουν και την επόμενη αγωνιστική την Φενερμπαχτσέ στο ίδιο γήπεδο.

Από την Αναντολού Εφές, που είχε το παιχνίδι στα χέρια της στα πρώτα 15 λεπτά, ο Σάριτς ήταν ο κορυφαίος με 18 πόντους. Αξίζει να επισημανθεί ότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε ούτε τον Διαμαντίδη (εκτός ήταν και οι Παππάς, Χαραλαμπόπουλος), που έπαιξε μόλις 6 λεπτά με πρόβλημα στον αχίλλειο.

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε την άμυνά του στην 2η περίοδο, ιδιαίτερα στα τελευταία 5 λεπτά και με τον Ραντούλιτσα να κάνει μεγάλο ματς (16 πόντους με 3 «γκολ-φάουλ») κατάφερε να καλύψει το -8 που βρέθηκε να χάνει (21-29) στο ξεκίνημα του δεύτερου 10λεπτου και να περάσει μπροστά με 36-33, 22” πριν το ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» εκτός από την καλή τους άμυνα, χάρις στην οποία τα ποσοστά των Τούρκων στα σουτ από το 64% έπεσαν στο 54%, βρήκαν λύσεις και από την περιφέρεια με τα δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Φώτση και Φελντέιν και κατάφεραν να μπουν με προβάδισμα, έστω κι ενός πόντου στ΄ αποδυτήρια.

Θα πρέπει να επισημανθεί ότι στο διάστημα του πρώτου 20λεπτου ο Παναθηναϊκός δεν πήρε βοήθειες από τον αρχηγό του, που έπαιξε μόλις 6 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα, καθώς έδειχνε να έχει ενοχλήσεις στο πόδι του.

Με 3/3 τρίποντα στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου (Φώτσης, Φελντέιν, Πάβλοβιτς) ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά 10 πόντων (50-40), έχοντας τον Ραντούλιτσα σε μεγάλο βράδυ (21 πόντους). Ο Ίβκοβιτς έδωσε όλο το βάρος των επιθέσεων της ομάδας του στον Σάριτς, ο οποίοος κατάφερε με προσωπικά σουτ να κλείσει την ψαλίδα (64-59) στο τέλος του 10λεπτου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος στο φινάλε κι έφτασε στη μεγάλη νίκη που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει σε κάτι πολύ καλό στον Β΄ γύρο, όταν και θα είναι σαφώς ενισχυμένος με τους Χέινς και Έλιοτ, ενώ θα πάρει κι έναν αθλητικό ψηλό.

Καλή εμφάνιση αλλά ήττα για Ολυμπιακό στη Μόσχα

Την 4η ήττα του στο Top 16 της Euroleague γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ με 85-92. Στο φινάλε του πρώτου γύρου της Β΄ φάσης της διοργάνωσης οι Πειραιώτες πάλεψαν με «νύχια και δόντια» για την υπέρβαση, έμειναν στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος, αλλά οι Ρώσοι βρήκαν τον τρόπο στα δύσκολα να κρατούν την πρωτοπορία στο σκορ και τελικά να πάρουν την 5η τους νίκη. Παρά την ήττα ο Ολυμπιακός παραμένει πάντα στο παιχνίδι της πρόκρισης και θα ψάξει την εκτός έδρας νίκη την επόμενη αγωνιστική κόντρα στη Μπαρτσελόνα (εκτός).

Σπανούλης, Πρίντεζης, Χάντερ και Χάκετ ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, με τον τελευταίο να φτάνει στους 17 πόντους, στους 15 έμεινε ο Σπανούλης, ενώ ο Πρίντεζης στους 19. Ντε Κολό με 19 και Τεόντοσιτς με 21 ήταν αυτοί που έκαναν τη ζημιά.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 8 πόντους (8-15) ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει και το κλείσιμο της πρώτης περιόδου βρήκε τους Ρώσους μπροστά στο σκορ με +3 (18-15).

Και πάλι δεν ξεκίνησε καλά στο δεύτερο 10λεπτο ο Ολυμπιακός. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των «ερυθρόλευκων» και ξέφυγαν αρχικά με 8 (28-20, 30-22) και στη συνέχεια με 10 (32-22), με τον Κάιλ Χάινς να κάνει τη ζημιά με 6 διαδοχικούς πόντους.

Ο Σπανούλης «συνδέθηκε» με το καλάθι περίπου 2 λεπτά πριν το ημίχρονο και με τους πρώτους του πόντους στο παιχνίδι μείωσε σε 29-38, ενώ ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο πρώτο μέρος, Ματ Λοτζέσκι, με τον 8ο πόντο του κατέβασε κι άλλο τη διαφορά στο -7 (31-38) κάτι περισσότερο από ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα. Τελικά το πρώτο μέρος βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο +8 (41-33), με τον Λοτζέσκι να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή.

Πάρα πολύ «ζεστός» μπήκε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός. Με σερί 8-0 οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν 41-41, απάντησαν οι «Ρώσοι» με 4-0 (45-41) και το ματς έγινε ντέρμπι. Με τον Σπανούλη «αφηνιασμένο» (8π. – 3 ασίστ), να εκτελεί και να μοιράζει, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με το τρίποντο του Στρόμπερι για πρώτη φορά στο ματς (50-49) στο 25΄ του αγώνα.

Σε ένα εξαιρετικά κρίσιμο σημείο του ματς οι κακές επιλογές στην επίθεση, σε συνδυασμό με την κούραση που υπέστη ο Σπανούλης, η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με +8 (60-52), χάρις σε 6 διαδοχικούς πόντους του Τεόντοσιτς (καλάθι και φάουλ, τρίποντο).

Όμως, η ελληνική ομάδα δεν ήταν διατεθειμένη με τίποτα να παραδοθεί. Ο Χάντερ έκανε… πάρτι στη ρακέτα της ΤΣΣΚΑ (15π.), ενώ με το τρίποντο του Χάκετ σε «νεκρό χρόνο» η 3η περίοδος έκλεισε στο +5 για τους γηπεδούχους (66-61).

Μεγάλο ματς έγινε και στο τελευταίο 10λεπτο. Με τον φοβερό Χάκετ (13π.) ο Ολυμπιακός πλησίασε σε 70-73. Οι Ρώσι ξέφυγαν με 9 (83-74), αλλά ο Σπανούλης με τρίποντο έβαλε ξανά… φωτιά στο ματς (83-77) περίπου 2.40΄΄ πριν το φινάλε.

Δύο λεπτά πριν το τέλος η ομάδα του Ιτούδη έκανε το 87-78 και κάπου εκεί η πλάστιγγα του ματς έγειρε προς το μέρος της.